MATCH

 

Bowls NSW State Match Committee

Michael Harvey (Grandviews) - Chair
John Roberts (Ettalong)
Col Crossingham (Penrith)
David Ferguson (Wagga Rules)
Brian Gibson (Woonona)
Warren Shipley (Beresfield)

Andrew Lynn (Sports Coordinator)

Phone: 02 9283 4555
Email: rnswba@rnswba.org.au

ALL 2017 APPROVED CLEARANCES (Updated 21/4/17)

2017 Grade 1 Pennant Draws

2017 Application to Waive Eligibility for Post-Sectional Play (Word)

2017 GRADE 1 PENNANT RESULTS PORTAL

2017 Grade 1 Pennants - Online results Entry Guide

2016 ALL PLAYER GRADINGS

2017 PENNANT REGRADES GRANTED 

2017 Grade 1 Pennant Result Form

2017 Grade 2-7 Result Form

2017 Player Participation Record (Xcel)

Extreme Weather

Events

Click HERE for 2017 Calendar
 

2017 Major Events

January
15-17  Keno NSW Blues v QLD (Kawana, QLD)
Febuary
7-8  Keno NSW Blues v Victoria (Merimbula)
22  NSW Players Awards (Club Kirribilli)
March
14-22 World Cup (Warilla)
April 
5-9 Keno NSW Blues, Australian Sides Championship (Holdfast Bay, SA)
12 Senior Inter-Zone Sides Championship, Zone Sides to be nominated on or before this date
May
16-18 Senior Inter-Zone Sides Championship (Taren Point & Sylvania)
21 Junior Development Series (Taren Point)
27-28 NSW State Pennants Grade 1 Conference Finals
June
7 Zones to nominate Winners of NSW State Junior Championships
10-23 Australian Open (Gold Coast)
30 - 3 July Australian Indoor Singles (NSW Qualifying)
July
30 June - 3 Australian Indoor Singles (NSW Qualifying)
3-4 NSW v QLD Under 18 (Taren Point)
5-8 Drakes Pride NSW Junior Carnival (Winang)
9-14 NSW State Junior Championships (Warilla)
18 Zones to Nominate Sides for Junior Inter-Zone 7-A-Side
31 Legends v Greenkeepers (Engadine)

August
4-6 NSW State Pennants Finals
9 Zones to Nominate Sides for Inter-Zone Sides Championship
12-13 Rookies Singles Zone Qualifying
19-20 NSW Junior Inter-Zone 7-A-Side
26-27 Senior Blues & NTC Series
26-27 Rookies Pairs Zone Qualifying
27-31 Australian Indoor Singles National Finals (Tweed Heads)
September
2-3 Rookies Zone Finals (if required)
9-11 Inter-Zone Sides Championship (Port City /  Westport)
12-14 NSW Juniors v CHS Series (Port City)
17 Club Challenge starts
18-19 U25 Keno Blues Series (QLD)
20 Zones to nominate Winners of Championships for State Championships Finals
29-2 Oct Australian Junior Championships (Taren Point)
October
4 Zones to Nominate Winners of Champion of Club Champions 
7-8 Rookies State Finals
21-28 NSW State Championships Finals (Ettalong)
November
1-5 World Champion of Champions (St Johns Park)
4-5 City v Country (Junior/Open) (Cabramatta)
21-24 Champion of Club Champions State Finals (Kiama)
December
2-3 Club Challenge State Finals (Warilla)